PROGRAM KOREKCYJNO – EDUKACYJNY DLA SPRAWCÓW PRZEMOCY
W RODZINIE 2019 r.
Realizacja programu korekcyjno– edukacyjnego w 2019 r.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi informuje, że w 2019 r. na terenie naszego powiatu będzie realizowany program korekcyjno – edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie. Deklarację do udziału w spotkaniach programu korekcyjno – edukacyjnego podpisało 11 osób. Obecnie PCPR w Tucholi oczekuje na decyzję Wojewody Kujawsko – Pomorskiego o przyznaniu dotacji celowej na realizację tego zadania. Szczegółowy harmonogram spotkań zostanie ogłoszony na w późniejszym terminie na naszej stronie internetowej. Osoby zainteresowane proszę o śledzenie naszej strony internetowej.
Program korekcyjno – edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi jest realizatorem programu korekcyjno-edukacyjnego. Według ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r., Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.) przemoc to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Głównym celem działań korekcyjno-edukacyjnych jest zatrzymanie przemocy w rodzinie. Oddziaływania korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc w rodzinie prowadzone są w celu:
- powstrzymania przemocy przez sprawcę;
- rozwijania umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie;
- zmiany zachowań przemocowych na konstruktywne z poszanowaniem praw i uczuć innych;
- opracowania „planu bezpieczeństwa” zapobiegającemu użyciu siły i przemocy;
- kształtowania umiejętności w zakresie wychowywania dzieci bez używania przemocy;
- nauki umiejętności partnerskiego układania stosunków w rodzinie, uczenie się korzystania z pomocy innych;
- uznania przez uczestników programu swojej odpowiedzialności z stosowanie przemocy.
Adresatami niniejszego programu są sprawcy przemocy domowej, dlatego warunkiem przyjęcia do programu jest uznanie przez nich faktu stosowania przemocy we własnej rodzinie.
Uczestnikami programu mogą być:
- osoby samodzielnie zgłaszające się;
- osoby kierowane przez sąd, skazane za przestępstwo przeciwko rodzinie, ze stwierdzeniem sprawstwa przemocy, korzystające z warunkowego zawieszenia wykonywania kary pozbawienia wolności;
- osoby wytypowane oraz zmotywowane przez pracowników instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie bez formalnego obowiązku udziału w programie;
- osoby zobowiązane przez inne organy, instytucje, organizacje.
Do programu nie przyjmuje się osób:
– chorych psychicznie,
– osób uzależnionych od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, które nie przeszły podstawowego cyklu terapii, które nie są sprawcami przemocy.
ulotka program korekcyjno-edukacyjny